10 saker du måste smaka i Österrike

Dela inlägget:

Att tillbringa en vecka i Arlberg i Österrikiska alperna är bara inte riktigt bra skidåkning. Maten håller riktigt hög klass. Här kommer 10 saker du måste smaka i Österrike!

1. Gulasch.

Den mest klassiska skidåkarlunchen av dem alla – även den billigaste. Ihop med en Weißbier och utsikt över alptopparna är det en svårslagen enkel lunch.

10 saker du måste smaka i Österrike

2. Wienerschnitzel.

I Arlberg kommer den in med sylt till! Frasig och med spröda pommes.

10 saker du måste smaka i Österrike

3. faschingskrapfen

Österrikes fastlagsbulle som äts samma tid (och lika länge) som våra semlor. En stor friterad munk, fylld med sylt. Mums!

4. Varm choklad

En riktigt ruggig dag är en kopp varm choklad med grädde i backen underbart!

5. Apfelstrudel.

Söt, mäktig, supergod!

6. Radler.

Hälften öl, hälften fruktsoda. Läskande med samma alkoholhalt som lättöl!

7. kaiserschmarrn.

Som en mix av sockerkaka och pannkaka, i stora bitar pudrade med florsocker, serveras med äppelmos!

8. Surkål och kryddig korv

Små kryddiga korvar med surkål. Så gott!

9. Het buljong med strimlor av pannkaka.

Inte så gott, men måste testas då det är en väldigt vanlig rätt!

10. Ostfondue.

Kul att testa, men troligen den onyttigaste lunchen man kan tänka sig!

Mer om semester i Alberg:

skidåkningen 

 

5 kommentarer

  1. Nu vet jag inte om min kommentar kom fram? Det känns som att de alltid vill försvinna och jag måste alltid minnas EXAKT vad jag måste skriva i kommentarsfältet. Nu minns jag inte vilket namn och vilken e-postadress som jag har lyckats med förut???

    • Sorry Helena, ska ta en hård diskussion med WordPress så de alltid släpper igenom dina kommentarer, uppskattar att du försöker kommentera!

      • Hittar du inte min första kommentar i skräpposten eller papperskorgen då? Om man bara godkänner de en gång brukar det funka därefter!?

  2. Men vilket rättstavningsprogram använder du egentligen? Det heter faschingskrapfen och kaiserschmarrn 😉

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig lördagslunch – Afternoon Tea på La Tour

Vill du unna dig en riktigt lyxig lördagslunch? Då kan jag verkligen rekommendera Afternoon Tea på La Tour,...

Visum till England – från 2 april 2025 behöver svenskar ETA-visum för resa till Storbrittanien

Från och med den 2 april 2025 blir det obligatoriskt för svenska medborgare att ansöka om visum till...

Matlagningskurs i Stockholm på Restaurangakademien – Asiatisk streetfood

Är du på jakt efter en matlagningskurs i Stockholm där du får laga spännande rätter och utveckla dina...

Moët & Chandon Champagne Gondola i Lech

Lech i Österrike är en av de glassigaste alporterna och här flockas kungligheter, kändisar och inte minst svenskar...