Istanbul dag 2 – frukost i solen och kryssning

Dela inlägget:

Frukosten på vårt hotell Rixos Pera serveras på takvåningen – en av anledningarna till att vi valde detta hotell. Väldigt bra med kock som lagar ägg på beställning, goda ostar, frukter och bakverk.
  

Och en härlig utsikt från borden på terassen där vi planerade lite mer i detalj vad vi skulle se idag.

 
  

Sedan bad vi conciergen på hotellet att boka in den cykelsightseeing som jag läst om och som verkade perfekt för att hinna se allt vi vill på ett smidigt sätt. Det visade sig dock att det fortfarande är för-säsong fram till 15 maj och att turerna inte är igång ännu. Så, vi beslutade oss för att bara välja vissa sighter och ta oss dit gående.
  
Vi promenerade förbi galatatower ner till hamnen och hoppade på en båt för sightseeing från vattnet – en klassisk 2-timmars boshoros cruise. 
 

Kul att från vattnet se de byggnader vi igår promenerat förbi på väg till restaurangen. 
  

 

Och Suada-club – en partyö med pooler och barer – som jag så gärna hade hängt på en dag. 
  
För-säsong även på detta ställe – idag abonnerat av ett klädföretag.

1 kommentar

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig lördagslunch – Afternoon Tea på La Tour

Vill du unna dig en riktigt lyxig lördagslunch? Då kan jag verkligen rekommendera Afternoon Tea på La Tour,...

Visum till England – från 2 april 2025 behöver svenskar ETA-visum för resa till Storbrittanien

Från och med den 2 april 2025 blir det obligatoriskt för svenska medborgare att ansöka om visum till...

Matlagningskurs i Stockholm på Restaurangakademien – Asiatisk streetfood

Är du på jakt efter en matlagningskurs i Stockholm där du får laga spännande rätter och utveckla dina...

Moët & Chandon Champagne Gondola i Lech

Lech i Österrike är en av de glassigaste alporterna och här flockas kungligheter, kändisar och inte minst svenskar...