Bistroteket på Bondegatan – oväntat bra!

Dela inlägget:

Spontanmiddag med en god vän som föreslog att vi skulle testa Bistroteket på söder. Nytt ställe som jag inte hört talas om, så kul att testa. Bra krögare står bakom restaurangen – kocken Anders Berglund, tidigare Villa Godthem, Tures Brasserie och Eriks restauranger, och Makis Batsoulis som senast kommer från Jimmys Steakhouse och Jimmys Marina. Tanken är att mixa fransk, amerikansk och svensk husmanskost med en egen tvist.

Massor med gott på menyn, så vi lät vår kypare ge råd. Till förrätt delade vi på en Råraka ”pizza”.

En härligt frasig råraka med löjrom, rökt gräddfil, syrad rödlök och brynt smör som förvandlats till snö. Riktigt gott.

Till varmrätt Secreto D’iberico – ”Grisens hemlighet” – en centimetertjock muskel som sitter gömd på sidan av den kraftiga halsen, djupt inne vid skuldran mot frambenet.  

 

Otroligt saftigt och gott kött som serverades med sotade bönor och grillad citron. Enkelt men väldigt vällagat och en så stor portion att vi inte orkade någon dessert. Även om det fanns mycket i dessertväg på menyn som såg gott ut.

Så – Bistroteket – klart värt ett besök!

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Ny restaurang på Bro Hof – Pontus Frithiof tar över slottsrestaurangen

Golfklubben Bro Hof Slott, som ligger vid Mälaren cirka 40 minuter väster om Stockholm, har fått en ny...

Nya årgången 2024 av vinerna från Weingut Leth är här!

Varje vår släpps fjolårets viner och nyligen lanserades en hel rad viner från årgång 2024 från Weingut Leth...

Winemakers lunch på Animo med El Pacto Rioja – Modern Rioja

Nyligen var jag på en winemakers lunch på Animo tillsammans med El Pacto Rioja – en modern vinproducent...

Restaurang La Esquina – genuin spansk mat mitt på Drottninggatan

La Esquina är en spansk restaurang i Vasastan som drivs av samma gäng som ligger bakom tapasrestaurangen La...