Middag på Ångbåtsbryggan, Strandvägen

Dela inlägget:

Med perfekt solläge, mitt på Strandvägen, ligger Ångbåtsbryggan förtöjd.

En stor flytande restaurang med en uteservering som går längs hela båtens långsida och en bar med sittplatser utomhus i aktern. Baren serverar enklare barrätter som toast skagen och räksallad, men vi valde att ställa oss på väntelista för bord utomhus vid restaurangdelen.

I värsta fall kunde det ta 1,5 timmar upplystes vi om, men redan efter 20 minuter ringde hovmästaren på min mobil och meddelade att bordet var ledigt.

Riktigt härlig meny, där förrättsdelen består av ett tjugotal minirätter. 2-3 stycken motsvarar en vanlig förrätt. Vi tog in Asiatiska fish cakes med lime & korianderyoghurt samt en Iberico griskind med gräddragna kantareller & friterad svål. Underbart gott!

 Till varmrätt finns mer klassiska rätter där jag valde Ångbåtsbryggans steak minute på oxfilé med pommes frites, bearnaisesås & tomat. Perfekt kött, krispiga pommes frites och god (men lite rinnig) bea. 

 Hit kan jag verkligen rekommendera er att gå en solig dag. Så mysigt läge och jättegod mat! 

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Ny restaurang på Bro Hof – Pontus Frithiof tar över slottsrestaurangen

Golfklubben Bro Hof Slott, som ligger vid Mälaren cirka 40 minuter väster om Stockholm, har fått en ny...

Nya årgången 2024 av vinerna från Weingut Leth är här!

Varje vår släpps fjolårets viner och nyligen lanserades en hel rad viner från årgång 2024 från Weingut Leth...

Winemakers lunch på Animo med El Pacto Rioja – Modern Rioja

Nyligen var jag på en winemakers lunch på Animo tillsammans med El Pacto Rioja – en modern vinproducent...

Restaurang La Esquina – genuin spansk mat mitt på Drottninggatan

La Esquina är en spansk restaurang i Vasastan som drivs av samma gäng som ligger bakom tapasrestaurangen La...