Lunchtips – Gastrologiks bakficka Speceriet

Dela inlägget:

Lyxkrogen Gastrologik på Artillerigatan 14, har en backficka i form av Speceriet, en liten avslappnad, mysig restaurang som bland annat serverar riktigt bra luncher.

Dagens för 135:- och så ett par a la-carte alternativ om man vill dra på lite mer. 135:- är ju förvisso ganska mycket för en dagens lunch inklusive bröd och smör, där det ingår varken dryck (förutom vatten) eller kaffe, men det är faktiskt värt det här.

Just när vi var här såg jag att sällskapet bredvid oss hade tagit in kycklingen som såg så god ut att jag körde på detta alternativ. Fantastiskt mört kött, krispig sallad och en stor portion hemlagad majonäs, grymt!


  
 Speceriet har även öppet på kvällarna för middag och då de inte tar bokningar är detta ett bra middagsval om man spontant vill gå ut och äta.

 

Föregående artikel
Nästa artikel

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Ny restaurang på Bro Hof – Pontus Frithiof tar över slottsrestaurangen

Golfklubben Bro Hof Slott, som ligger vid Mälaren cirka 40 minuter väster om Stockholm, har fått en ny...

Nya årgången 2024 av vinerna från Weingut Leth är här!

Varje vår släpps fjolårets viner och nyligen lanserades en hel rad viner från årgång 2024 från Weingut Leth...

Winemakers lunch på Animo med El Pacto Rioja – Modern Rioja

Nyligen var jag på en winemakers lunch på Animo tillsammans med El Pacto Rioja – en modern vinproducent...

Restaurang La Esquina – genuin spansk mat mitt på Drottninggatan

La Esquina är en spansk restaurang i Vasastan som drivs av samma gäng som ligger bakom tapasrestaurangen La...