Weekend i Warszawa – flyg dit med LOT

Dela inlägget:

Äntligen kom vi förra helgen till Warszawa – en stad som länge stått högt på listan över storstäder i Europa jag vill spendera en weekend i. Alla jag känner som varit här har gillat staden. Stort utbud av restauranger och barer, vacker stad, bra hotell – och till en prisnivå klart lägre än i Sverige.
Många som åker hit tipsar om billiga restauranger där man kan äta bra för 25:- och billig öl, men jag är mer nyfiken på nivån på lite bättre krogar. Hur står de sig mot ställen jag gillar i Stockholm som Lilla Ego, Adam & Albin och Tegelbacken? Och vad mer finns det att se och göra i Warszawa? Det kommer ni kunna läsa om på bloggen den kommande veckan.

Flyg till Warszawa med LOT

I fredags morse möttes jag och en god vän upp vid Arlanda Express och en morgonkaffe på Arlanda senare satt vi på ett litet LOT-plan som tog oss direkt till Warszawa på 80 minuter. LOT Polish Airlines är Polens motsvarighet till SAS och är medlemmar i Star Alliance så man kan få Eurobonuspoäng även när man åker med LOT.
Weekend i Warszawa Arlanda Express Weekend i Warszawa flyg Lot

Jag har aldrig flugit med LOT tidigare, men det var ganska likt att flyga med ett litet inrikesplan i Sverige. Bra komfort, snabb resa och trevlig personal. En fördel är att det är polska priser redan på flyget!

 Weekend i Warszawa flyg Lot Weekend i Warszawa flyg LOT Weekend i Warszawa flyg LOT

Privatchaufför från flygplatsen i Warszawa

Hotellet vi ska bo på – Ma Maison Le Regina – hade ordnat med skjuts från flygplatsen, så när vi landade var det bara att leta upp en person som höll upp en skylt med mitt namn på och hoppa in! Annars går det bussar från flyget hela vägen eller vanlig taxi såklart som bara kostar ca 50:- hela vägen in till city.

I vanlig ordning höll vi ett högt tempo och kommande dagar kommer ni här på bloggen kunna hitta de allra bästa tipsen för er som också funderar på att åka hit!
Resan till Warszawa gjordes i samarbete med Polens Turistbyrå, men alla bilder och åsikter är som vanligt mina egna!

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig lördagslunch – Afternoon Tea på La Tour

Vill du unna dig en riktigt lyxig lördagslunch? Då kan jag verkligen rekommendera Afternoon Tea på La Tour,...

Visum till England – från 2 april 2025 behöver svenskar ETA-visum för resa till Storbrittanien

Från och med den 2 april 2025 blir det obligatoriskt för svenska medborgare att ansöka om visum till...

Matlagningskurs i Stockholm på Restaurangakademien – Asiatisk streetfood

Är du på jakt efter en matlagningskurs i Stockholm där du får laga spännande rätter och utveckla dina...

Moët & Chandon Champagne Gondola i Lech

Lech i Österrike är en av de glassigaste alporterna och här flockas kungligheter, kändisar och inte minst svenskar...