Grandesse by Caliente – Tapas på Östermalm

Dela inlägget:

Caliente Tapas Bar är en klassisk tapasbar i Stockholm som grundades 1996. Sedan dess har de etablerat  fler restauranger och den femte i skaran är Grandesse by Caliente som nyligen öppnade på Linnegatan på Östermalm. I en snygg, pampig lokal med högt i tak serverar man innovativa tapas tänkta att dela. Ett koncept jag såklart ville prova och i fredags gick jag hit med min fru.

Det är skön housemusik i lokalen när vi går in – after work börjar gå över till middag och en DJ håller stämningen uppe medan lokalen fylls på med gäster. Fredagar och lördagar har man DJ’s, övriga dagar lite lugnare stämning. Jag älskar denna typ av partykänsla, åt dinner-club hållet, men ändå inte så hög musik så man utan problem kunde prata.

Grandesse by Caliente - Tapas på Östermalm

Vi startade med ett glas cava och beställde lite olika rätter från menyn att dela på. Som vanligt efter råd från servitrisen om vilka som var det godaste. Och igen blev det en fullträff! 

Tapas på Grandesse by Caliente

Padrones var en smakrik start, med chilisås, sesamfrön och limes. Smakrik och balanserad som var klart godare än de padrones med bara olja och salt man ofta får in. 

Grandesse by Caliente - Tapas på Östermalm

Atun crudo var små marinerade bitar av tonfisk på friterat rispapper med wasabicremé och krispig ingefära, läckert! Vi fortsatte med tacos med friterade vannameiräkor, fermenterad kål, sriracha och chilimajonnäs, även den riktigt god.

Lammracks teriyaki var perfekt grillade, rosa lammracks med en god teriyakisås och en hög med friterade strimlor av potatis. Den vegetariska kronärtskockan med kräm på pumpa, tahini och russin var en god och kul kombo som jag inte har testat tidigare. Patatas ave var en mastig rätt på hasselbackspotatis, smetana och tångkaviar som skulle behövt lite mer salt och syra för att verkligen lyfta. 

Alla rätter kom in på en gång så det blev aningen trångt på bordet, men det funkade. Dock inser jag att jag borde bett att få dem i omgångar, då vissa rätter var varma och hann svalna lite innan vi kom till dem.

Vi blev lagom mätta efter att ha delat på dessa fem tapas, men ville avslya med något sött så vi delade på en dessert på vaniljcreme, hasselnötter, färska bär och mörk choklad toppad med en mjuk, tjock härlig maräng. En perfekt avslutning!

Grandesse by Caliente - Tapas på Östermalm

Härlig glad stämning, goda tapas och bra musik. Gillar ni tapas är detta ett ställe ni verkligen ska testa!

Tapasen vi åt kostade mellan 99:- 169:- st och på fredagar har man specialpriser på cava på glas och spansk fatöl som Estrella!

Adressen är Linnegatan 11 och ni hittar deras site här.

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig lördagslunch – Afternoon Tea på La Tour

Vill du unna dig en riktigt lyxig lördagslunch? Då kan jag verkligen rekommendera Afternoon Tea på La Tour,...

Visum till England – från 2 april 2025 behöver svenskar ETA-visum för resa till Storbrittanien

Från och med den 2 april 2025 blir det obligatoriskt för svenska medborgare att ansöka om visum till...

Matlagningskurs i Stockholm på Restaurangakademien – Asiatisk streetfood

Är du på jakt efter en matlagningskurs i Stockholm där du får laga spännande rätter och utveckla dina...

Moët & Chandon Champagne Gondola i Lech

Lech i Österrike är en av de glassigaste alporterna och här flockas kungligheter, kändisar och inte minst svenskar...