Le Petit Cochon – fransk kvarterskog i Vasastaden

Dela inlägget:

Le Petit Cochon är en modern fransk kvarterskog i Vasastaden, i lokalen där Döden i Grytan tidigare fanns. Le Petit Cochon drivs av krögaren Micke Björkman som bland annat var med och öppnade restaurang Agnes för sex år sedan. Namnet Petit Cochon är franska för hans eget smeknamn – lillgrisen!

Jag fick tips om denna nya restaurang av kocken Magnus Albrektsson som jag gick en matlagningskurs med på restaurangakademien för något år sedan. Han var helt lyrisk över maten på Le Petit Cochon. – så jag bokade bord direkt. Tips på nya restauranger från personer man vet har bra koll på mat är ett av de bästa sätten att upptäcka nya restauranger!

Le Petit Cochon – fransk kvarterskog i Vasastaden

Lokalen är luftig, med högt i tak i halva lokalen – delen längst in har en till våning över sig. Avskalad inredning med nakna tegelväggar, träbord utan dukar och udda stolar. Ett chef’s table för fyra personer finns precis intill köket.

Le Petit Cochon
Le Petit Cochon

Start med bubbel och toast

Vi beställde in ett varsitt glas champagne och kikade på menyn. som börjar med ”snacks”, som ostron, chark och smårätter. Till bubblet blir vi rekommenderade en liten frasig ostig toast som vi startar med – ett bra val!

Sedan tar vi in ett par förrätter och en varmrätt att dela på och en flaska Cabernet Franc! Jag fick tips från Magnus på några rätter vi inte skulle missa – två av dem var tataki på hängmörad biff med soja, apelsin, shisu, lime, lönnsirap och en saltbakad jordärtskocka, sojamajonnäs, brynt smör, parmesan, hasselnötter. Snygga, intressanta och supergoda rätter.

Servitrisen tipsade om en levaintoast med rillette på gris som var mer rustik i smakerna – men riktigt god den med.

Le Petit Cochon

Bland varmrätterna valde vi ännu en rätt jag tispades om – konfiterat kaninlår med kantareller, smörbönor, spetskål och örtvelouté. Gräddigt, smakrikt och supergott!

Vi var sugna på något mer – men inte dessert. Så vår servitris föreslog en liten ostbricka som vi inte hade sett på menyn och till den serverade hon ett glas rött. Fem olika ostar, med en klick gelé och några skivor mörkt fruktbröd. För mig det klart bästa sättet att runda av en middag!

Le Petit Cochon
Ostbricka

Ett avslappnat och härligt restaurangbesök med god mat och riktigt bra viner. Så jag kan också rekommendera Le Petit Cochon. Priser i mellanklass, med förrätter mellan 110-175:-. Varmrätter mellan 225-325:-, plus två lite större varmrätter att dela på – rostad spädgris (625:-) eller grillad frissona-ko (795:-).

Adress: Norrtullsgatan 61. Boka bord på deras webb här.

1 kommentar

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Winemakers lunch på Animo med El Pacto Rioja – Modern Rioja

Nyligen var jag på en winemakers lunch på Animo tillsammans med El Pacto Rioja – en modern vinproducent...

Restaurang La Esquina – genuin spansk mat mitt på Drottninggatan

La Esquina är en spansk restaurang i Vasastan som drivs av samma gäng som ligger bakom tapasrestaurangen La...

Little Rock – en vacker stad fylld av historia, natur och kulinariska upplevelser

Little Rock i Arkansas var mitt andra stopp på den lilla rundresan i södra USA och jag gillade...

Saker att göra i Bentonville – en småstad fylld av konst, cykling och sydstatscharm

Vad får man om man blandar konstmuseum i världsklass, riktigt bra restauranger, mountainbikeleder i skogarna och en touch...