Mama Wolf – Japansk streetfood på söder

Dela inlägget:

Ni som följer bloggen vet att jag älskar Japan och det japanska köket (mer om det längre ner). När min kollega (som också är en japanfantast) tog med mig till sin favoritrestaurang var det lite som att ta en magisk dörr till en liten gata i Osaka. Ja, förutom att inga av gästerna var japaner… 🙂

Mama Wolf - Japansk streetfood

Mama Wolf – Japansk streetfood på söder

På Mama Wolf serverar man japansk streetfood från Osaka och specialiteten är Okonomiyaki – ”OKO”. Detta är en japansk ”Vitkålsraggmunk” – en bas gjord på vitkål, ägg, mjöl. Jag tog en köttvariant där man blandat svamp och fläsk i smeten. Dessa steks och så toppas de med japansk majonäs och okonomiyakisås.  Till sina OKO’s väljer man pommes eller sallad och ett tillbehör, jag valde en kryddig kyckling.

Mama Wolf - Japansk streetfood

Dessa är riktigt goda och har en så tydlig japansk smak att man nästan tror att man är i Japan. Känslan förstärks av att alla som jobbar här är japaner och att man serverar japanska drycker, från saké till öl.

Mama Wolf - Japansk streetfood på söder

Klart värt ett besök, antingen för lunch eller middag. Förutom OKO serverar man nudelsoppa och sallader.

Adress: Timmermansgatan 15. Web: mamawolf.nu

Fler japanska restauranger i Stockholm

Fler inlägg om Japan

Har du fler tips för oss japanälskare? Kommentera gärna!

1 kommentar

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig afternoon tea på Hotel Diplomat

Är du sugen på en lyxig afternoon tea-upplevelse i Stockholm som för tankarna till ett exklusivt hotell i...

Nyheter i Estland 2025

Jag har varit i Estland, närmare bestämt i Tallinn, två gånger och efter varje besök har jag ett...

Husmanskostens Dag – 26 februari

Den 26 februari 2025 är det dags för den allra första upplagan av Husmanskostens Dag. Det är en...

Bästa whiskyn i februari-släppen 2025

Om du gillar lite mer exklusiv whisky släpps det en rad intressanta flaskor i februari 2025. Jag fick...