Nu kan du höra mer om – och boka – min drömresa till Maldiverna!

Dela inlägget:

/Inlägg i samarbete med Chatflights/ I våras åkte jag på en riktig drömresa till Maldiverna, som ni som följer bloggen såklart redan läst om i en serie reportage på bloggen (som finns samlade här). För er som blev sugna på en liknande resa kan ni nu få lite mer detaljer i ett poddavsnitt om just den resan – och köpa en paketresa till samma hotell!

Nu gör jag ett samarbete med resebyrån Chatflights, som har paketerat en resa till just en av de öar jag var på – den femstjärniga resorten Veligandu Island Resort & Spa, I det paketet ingår sju nätters boende i egen villa, helpension och sjöflyg till ön från flygplatsen i Malé. Flyget till Maldiverna kan man hos Chatflights betala med antingen pengar eller bonuspoäng om man samlat på sig nog många. Läs mer om paketet hos Chatflights här, som kostar från 19.400 SEK per person (exkl flyg).

Ladda ner chatflights app – boka resan via chat i appen!

För att boka en resa med Chatflights laddar man ner deras app och sedan chattar man med en reseexpert i appen som bokar resan. Perfekt – speciellt om du har många poäng i något bonuspoäng hos flygbolag som flyger exempelvis till Maldiverna –

Chatflights är experter på att hitta smarta sätt att ta sig så långt som möjligt för sina poäng! (Har man inga eller inte nog med poäng kostar ett flyg med exempelvis Emirates från 8500:- per person T/R till Male från Stockholm).

Ladda ner appen och testa

Ladda ner appen genom att klicka här – appen är såklart helt gratis.

Podd om resa till Maldiverna

Chatflights driver även en resepodd – Medvind – där jag även är gäst i det senaste avsnittet och berättar om resan till Maldiverna och specifikt hur det är på Veligandu, Här hittar ni det avsnittet (på Spotify).

Maldiverna – det perfekta resmålet att åka till i vinter!

Maldiverna är ett av få länder som haft öppet som vanligt för turism sedan Juli 2020. De kräver PCR-test för alla turister, en strategi som varit framgångsrik då de inte haft några stora smittofall sedan de öppnade upp på turistöarna för ett drygt år sedan. (Detta krav gäller oavsett om man är vaccinerad eller ej). På plats är det öppet som vanligt, utan restriktioner förutom munskydd när man tar mat från en buffé eller transporteras i exempelvis sjöflyg.

Alla reportage från Maldiverna

Här hittar ni alla reportagen från Maldiverna – där jag förutom Veligandu även bodde några nätter på Meeru Island resort och Vilamendhoo island resort 

2 kommentarer

  1. Så fint, vill tillbaka. Någon gång 42 år sen, vi var där, var på Langkayan i Borneo för 5 år sen. Fantastiskt även den ön. Fantastisk resa med boende i djungeln, storstad KL o kota Kinabalu . Kan rekommendera Uncle Tans Wildsafarie. Såg orangutanger plus 100 andra djur

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig lördagslunch – Afternoon Tea på La Tour

Vill du unna dig en riktigt lyxig lördagslunch? Då kan jag verkligen rekommendera Afternoon Tea på La Tour,...

Visum till England – från 2 april 2025 behöver svenskar ETA-visum för resa till Storbrittanien

Från och med den 2 april 2025 blir det obligatoriskt för svenska medborgare att ansöka om visum till...

Matlagningskurs i Stockholm på Restaurangakademien – Asiatisk streetfood

Är du på jakt efter en matlagningskurs i Stockholm där du får laga spännande rätter och utveckla dina...

Moët & Chandon Champagne Gondola i Lech

Lech i Österrike är en av de glassigaste alporterna och här flockas kungligheter, kändisar och inte minst svenskar...