Omnipollos Kyrka i Sundbyberg

Dela inlägget:

Nyligen flyttade ölbryggeriet Omnipollo in i en kyrka i centrala Sundbyberg. – som naturligtvis döptes om till Omnipollos Kyrka. I kyrkan låg sedan tidigare Sundbybergs köksbryggeri, så det var länge sedan man höll en gudstjänst i denna lokal.

Öl däremot har det bryggts här sedan 2013 och med Omnipollo som nya ägare har även kyrkan fått ett klart uppsving i antal gäster. Här jag i lördags med en god vän som bor i närheten och tipsade om detta roliga ställe!

Omnipollos Kyrka i Sundbyberg

När man stiger in i kyrkan är det första man ser stora ståltankar bakom låsta glasdörrar. En trappa upp finns baren och bord finns placerade runt själva tankarna för bryggeriet.

Omnipollos Kyrka i Syndbyberg
Omnipollos Kyrka i Syndbyberg
Omnipollos Kyrka i Syndbyberg
Omnipollos Kyrka i Syndbyberg

I baren finns ett 15-tal olika öl på fat, som säljs i 30, 40 eller 50 cl glas. Här vore det perfekt att som på många liknande ställen kunna köpa in en bricka med 5 små glas och provsmaka många olika öler, men det finns inte på menyn här. Förutom fatöl finns även öl på burk.

Det är ett mycket enkelt ställe, med hemsnickrad bardisk målad i rosa, intet på väggarna förutom tavlor med de olika ölsorterna och dessutom upplyst klart mer än någon annan bar jag varit på. Man kan inte boka bord eller ställa sig i kö för bord utan stå och vänta tills ett bord blir ledigt. ´

Omnipollos Kyrka i Syndbyberg

Menyn på Omnipollos Kyrka

Förutom riktigt god öl serverar man mat här – men endast i form av hamburgare. Dock med ett par olika side, som pommes, brysselkål med getost eller den jag tog -. het kålsallad med koriander som var riktigt bra,

Omnipollos Kyrka i Syndbyberg Mat

Sammantaget om Omnipollos Kyrka. Ett kul ställe att kolla in om man gillar öl och burgare. Priser för ölen mellan 80-100:- för 40 cl. Burgarna 125:- plus sides 35:-.

Adress: Sturegatan 41 i Sundbyberg. Deras extremt kortfattade webbsida hittar ni här.

Fler tips om restauranger

Kolla in detta reportage om nya restauranger i Stockholm!

1 kommentar

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig lördagslunch – Afternoon Tea på La Tour

Vill du unna dig en riktigt lyxig lördagslunch? Då kan jag verkligen rekommendera Afternoon Tea på La Tour,...

Visum till England – från 2 april 2025 behöver svenskar ETA-visum för resa till Storbrittanien

Från och med den 2 april 2025 blir det obligatoriskt för svenska medborgare att ansöka om visum till...

Matlagningskurs i Stockholm på Restaurangakademien – Asiatisk streetfood

Är du på jakt efter en matlagningskurs i Stockholm där du får laga spännande rätter och utveckla dina...

Moët & Chandon Champagne Gondola i Lech

Lech i Österrike är en av de glassigaste alporterna och här flockas kungligheter, kändisar och inte minst svenskar...