Plan för besök och sightseeing i Kyoto

Dela inlägget:

Bild: http://foodsaketokyo.wordpress.com/

Jag tar ett snabbtåg från Tokyo till Kyoto Fredag 13/10 och är framme runt 11 på förmiddagen. Åker nog direkt till 9hours där jag ska bo och lämnar bagage där. 

Kl 14.00 har jag nu bokat en plats på whiskytouren på Santory, gissar på 2-3 timmar totalt på där inklusive tasting, whiskymuseum etc. Men vad ska jag göra mer i Kyoto? Finns så himla mycket att se att en vecka skulle behövas.

Bloggen Foodsaketokyo skriver om Nishiki Market, Kyoto’s fresh food street market. Vidare att Tofu vara en specialité i Kyoto. Friterad ska den vara extra god!

Matlagningskurs hemma hos en Japan? Verkar så kul! Hade ju tänkt att gå en sådan i Tokyo men det finns även i Kyoto hos Emi Heryima som fått en så bra recenssion på Foodsaketokyo att jagdet vore  kul att försöka klämma in den när jag är i Kyoto… men det kan bli tight med tid. (Edit: Jag försökte faktiskt att boka kursen men den var full när jag är i Kyoto, lika bra kanske då den tar 3-4 timmar och krockar med whiskyprovningen…)

Och så tempel och shrines i vackra parker i massor. Tripadvisor har en bra lista där jag är mest sugen på att besöka följande platser:

Fushimi Inari Shrine

Fushimi Inari Shring (bild fr Tripadvisor)

Golden Pavillion (bild fr Tripadvisor)
Eikan Do (Bild fr Tripadvisor)
Vackert temple med en utkiksplattform med grym utsikt!
Kiyomizu Temple (bild fr Tripadvisor)
  
Nijo Castle (bild fr Tripadvisor)
Stadsdelen Gion, känt som ”Geishadistriktet”.
Geishor i Gion, bild fr Tripadvisor

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Ny restaurang på Bro Hof – Pontus Frithiof tar över slottsrestaurangen

Golfklubben Bro Hof Slott, som ligger vid Mälaren cirka 40 minuter väster om Stockholm, har fått en ny...

Nya årgången 2024 av vinerna från Weingut Leth är här!

Varje vår släpps fjolårets viner och nyligen lanserades en hel rad viner från årgång 2024 från Weingut Leth...

Winemakers lunch på Animo med El Pacto Rioja – Modern Rioja

Nyligen var jag på en winemakers lunch på Animo tillsammans med El Pacto Rioja – en modern vinproducent...

Restaurang La Esquina – genuin spansk mat mitt på Drottninggatan

La Esquina är en spansk restaurang i Vasastan som drivs av samma gäng som ligger bakom tapasrestaurangen La...