Schweiz bästa skidort – Verbier vinner för andra året i rad i World Ski Awards

Dela inlägget:

Varje år tävlar ett stort antal skidorter i World Ski Awards om prestigefulla pris som årets skidort, årets skidhotell och så vidare. Juryn är en mix av resebyråanställda, privatpersoner och andra som jobbar i branschen.

Nyligen utsågs vinnarna och till Världens bästa skidhotell utsågs W Verbier. Verbier utsågs även till Schweiz bästa skidort för andra året i rad.

Just hit – til Verbier – ska vi på jullovet. Så peppade! Dock unnar vi oss inte att bo på härliga W (det kostar runt en kvarts miljon att bo där för en familj en vecka i jul). Istället kommer vi bo i en lägenhet 5 minuter från W med shuttlebuss. Vi ska dock absolut till W och ta en drink, kanske på deras utebar!

Schweiz bästa skidort

Ska bli så kul att utforska Verbier. Jag var i Jungfrauregionen i Schweiz med en kompis för snart 2 år sedan – hög tid att åka tillbaka. Enda problemet är att förväntningarna ligger så högt – det var så himla härligt sist! Här hittar ni alla tidigare reportage. från Schweiz.

Schweiz bästa skidort

Fler vinnare:

  • World’s Best Ski Resort 2019 – Val Thorens (France).
  • World’s Best Ski Boutique Hotel 2019 – Ki Niseko (Japan)
  • World’s Best Indoor Ski Resort 2019 – Ski Dubai (UAE)

Har du varit i Verbier? Några tips till oss inför vår resa dit? Alla idéer är välkomna!

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig afternoon tea på Hotel Diplomat

Är du sugen på en lyxig afternoon tea-upplevelse i Stockholm som för tankarna till ett exklusivt hotell i...

Nyheter i Estland 2025

Jag har varit i Estland, närmare bestämt i Tallinn, två gånger och efter varje besök har jag ett...

Husmanskostens Dag – 26 februari

Den 26 februari 2025 är det dags för den allra första upplagan av Husmanskostens Dag. Det är en...

Bästa whiskyn i februari-släppen 2025

Om du gillar lite mer exklusiv whisky släpps det en rad intressanta flaskor i februari 2025. Jag fick...