Sveriges nya kocklandslag 2017

Dela inlägget:

Idag presenterades Sveriges nya kocklandslag. Med lagledaren Fredrik Andersson i spetsen kommer de att representera Sverige i Culinary World Cup 2018 samt Culinary Olympics 2020.

Sveriges nya kocklandslag 2017

52 personer sökte, 27 intervjuades och det landade i nedan 6 kockar, 5 konditorer och en team manager. Laget gör det på sin fritid utan betalning, men det är en riktigt bra språngbräda för en karriär som kock. I tidigare landslag finns bland annat Melker Andersson, Tina Nordström och Tom Sjöstedt.

Tyvärr fortfarande väldigt få kvinnliga kockar i branschen vilket också visar sig i Kocklandslaget – bara 1 tjej i Sveriges nya kocklandslag . För att på sikt få in fler kvinnliga svenska kockar i tävlingen instiftar man nu därför ett stipendium – Malin Söderströms stipendium – där stipendiaten får ett paket som elev i Svenska Kocklandslaget, praktikplats på stjärnkrogen Upper House i Göteborg och en rad utbildningar. Krav är att man är yrkesverksam kvinna mellan 18-23 år. Tips om du eller någon du känner är en ung ambitiös kvinnlig kock!

Sveriges nya kocklandslag 2017

Sveriges nya kocklandslag 2017

Storslam fram till 2012 men bakslag 2016

Sveriges kocklandslag har vunnit matlagnings-OS tre gånger av fyra på 2000-talet. 2012 blev det svenska kocklandslaget vinnare i samtliga fyra kategorier som ingår i tävlingen. 2016 gick det dock inte alls lika bra för det svenska landslaget och det var Singapore som tog hem guldet medan Sverige snopet blev sexa.

#Vägentillbaka

Nu är målet såklart att Sverige ska tillbaka på prispallen och man arbetar fram till Culinary Olympics 2020 med plattformen #vägentillbaka. En del i strategin är ökad fysiskt träning. Man har även tagit in en rådgivare som ska hjälpa laget att tolka tävlingsregler etc för att inte gå miste om poäng i onödan. Rådgivaren är veteranen Krister Dahl som har fyra OS-guld i bagaget!

Temat är viktigt!

Första uppgiften för laget är att bestämma ett tema för nästa tävling. Kanske det vi fick smaka på idag vid presslunchen kan ge en ledtråd?

Sveriges nya kocklandslag 2017
Svarvad kålrot med bakat fläsk från Domta, variation på kål och fläskbuljong, riktigt gott!

Sveriges nya kocklandslag 2017

Sveriges nya kocklandslag 2017
Nordisk taco på gråärta, getyoghurt och syrade betor

Sveriges nya kocklandslag 2017

Sveriges nya kocklandslag 2017
Landslagets team manager Fredrik Andersson med mandelpraliner

Sveriges nya kocklandslag 2017

Lycka till!

Nu önskar vi såklart det nya landslaget lycka till, så kul det vore om de kunde ta tillbaka guldet!

 

Lämna ett svar

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Senaste reportagen

Nedan finner du de senaste reportagen på bloggen!

Läs mer

Lyxig lördagslunch – Afternoon Tea på La Tour

Vill du unna dig en riktigt lyxig lördagslunch? Då kan jag verkligen rekommendera Afternoon Tea på La Tour,...

Visum till England – från 2 april 2025 behöver svenskar ETA-visum för resa till Storbrittanien

Från och med den 2 april 2025 blir det obligatoriskt för svenska medborgare att ansöka om visum till...

Matlagningskurs i Stockholm på Restaurangakademien – Asiatisk streetfood

Är du på jakt efter en matlagningskurs i Stockholm där du får laga spännande rätter och utveckla dina...

Moët & Chandon Champagne Gondola i Lech

Lech i Österrike är en av de glassigaste alporterna och här flockas kungligheter, kändisar och inte minst svenskar...